21 ЛЮТОГО - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ
"Мови – це важливо!" – цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови.
21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.
Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кілька тисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур.
Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
В Україні живе понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Згідно зі статтею 10 Конституції державною мовою в Україні є українська. Але в нашій державі є також і мови, які перебувають на межі зникнення, зокрема два діалекти ромської, галицький діалект караїмської, а також кримчацька й урумська.
Мова – духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визначає свідомість, творить людину, культуру, історію. І саме мова є нашою зброєю та щитом сьогодні в боротьбі з агресором.
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
Українська рідна мова наче нива колискова -гарна,щедра і багата...
Тож як можна не любити те-без чого нам не жити!!!
ТРОЇЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
Рідна мова - це історія народу, його світогляд, світобудова, його культура. Рідна мова - найдивовижніший винахід людства, інструмент збереження й розвитку інтелектуальних і духовних скарбів кожної нації. Нею говорять до нас батьки, звертаються мислителі минулого й сьогодення, нею виголошують закони...
Шануймо її, бережімо, вона ідентифікує нас, як націю і так, ВОНА має значення!!!
Любіть красу своєї мови,
Звучання слів і запах слів:
Це квітка ніжна і чудова
З широких батьківських степів.
Всі каравани знайдуть воду
В краю пустель і злих негод:
Як річка, з роду і до роду,
Так мова з’єднує народ
ГАНЬКІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
21 лютого ми відзначаємо прекрасне свято - Міжнародний день рідної мови!
Це свято є нагадуванням про те, як важливо берегти, розвивати, захищати рідну мову.
Сьогодні у Ганьківському ліцею учнями 3 та 5 класів проведено виховні заходи на тему «Мова - душа народу!» під керівництвом класного керівника 3 класу Ісарик Ганни Василівни та вчителя української мови та літератури Франчук Марії Іванівни.
Українська мова - це наша зброя, символ віри та сили!
І сьогодні наші воїни мужньо виборюють право розмовляти рідною мовою.
Вітаємо з Міжнародним днем рідної мови і щиро бажаємо всім серцем і душею завжди любити свою країну,пишатися рідною мовою і прославляти свою культуру. Нехай мова завжди залишається сильним і потужним інструментом не тільки спілкування, а й розвитку.
Нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом. Щастя, добра, нових здобутків в ім’я України!
БАЛИНЦІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ІМЕНІ ЯРОСЛАВА БАРНИЧА
Музично-літературна композиція
підготували учні 5 класу та класний керівник Любов Рибчинська.
Вітаю, мово! В тебе нині свято!
Нехай тобі з пісень сплетуть віночок,
Низький уклін і щирості багато,
Від, люблячих тебе, твоїх синів і дочок!
Міжнародний день рідної мови - день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про "підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності" було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі.
На підтримку рідної мови активні читачі бібліотеки Балинцівського ліцею імені Ярослава Барнича продекламували слова українських класиків про рідну мову.
ЗАБОЛОТІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
Щорічно 21 лютого в Україні відзначається Міжнародний день мови.
З нагоди святкування у Заболотівському ліцеї організовано різноманітні заходи:
-учителі української мови та літератури провели тематичні уроки, творчі диспути, літературні подорожі, презентації.
- у бібліотеці бібліотекарем Галиною Василівною Бахматюк підготовлено пізнавальну виставку до свята «Наша мова калинова»;
- також проведено відкриті виховні години: «Мова-код нації»- літературно-музичний захід, який підготували учні 6-Б класу (класний керівник-Ярослава Василівна Прокоп‘юк). Дітки декламували вірші, співали пісень, вшановуючи рідну мову та виявляючи свою любов до неї;
- учні 8-А зі своїм наставником- Наталією Іванівною Лукащук, поспілкувались на важливу тему - збереження та популяризація української мови. До уваги учнів було представлено цікаві факти про рідну мову та проведено інтерактивний квест;
- учні початкової школи підготували малюнки для тематичної виставки «Чарівний світ української мови».
Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
З родинного гнізда, немов пташа,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.
У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.
ШЕВЧЕНКІВСЬКА ПОЧАТКОВА ШКОЛА
У стінах Шевченківської початкової школи відзначили день Рідної Мови.
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
РУДНИКІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Прислухайтесь, як океан співає –
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово – це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
Максим Рильський
День рідної мови у бібліотеці
21 лютого - Міжнародний день рідної мови
ОЛЕШКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ
У День рідної мови бібліотека гімназії отримала подарунок від нашої випускниці, покутського поетеси Марійки Стрипчук-Палійчук -це альманах « Вишиванка».
До нього увійшли твори присвячені поняттям гармонії, життєвої мудрості,осмисленню відносин між людьми, любові до батьків, дітей, родини та Батьківщини - усім поняттям, які нас надихають.Спільна творчість авторів в одному альманасі повертає нам віру у перемогу, якої нам ніяк не можна втрачати. Книга розрахована на широкий загал читачів.
Серед розмаїття творів - поезії Марійки Стрипчук- Палійчук « Колихаю віру», «Роздуми», «Як ти там?»,
« Перемога Добра хай святиться».
Всіх запрошуємо до бібліотеки.
До Міжнародного дня рідноі мови в Олешківській гімназіі відбулося урочисте відкриття « Школи Авраменка». Цікавинку придумали учні п‘ятого класу НУШ з класним керівником, учителькою української мови і літератури Оксаною Мельничук .
Від сьогодні на почесному місці у нашому закладі стоятиме дошка, на якій буде написано 3 слова - у написанні яких можна допуститися помилок.Кожного тижня п’ятикласники слова будуть змінювати, а ми будемо запам‘ятовувати їх правопис.
Дякуємо п. Олександру Авраменку у якого запозичили формат.
З Днем рідноі мови, друзі!
ЗІБРАНІВСЬКА ГІМНАЗІЯ ІМЕНІ ПЕТРА КОРЖА
Для кожного народу Мова – найбільший скарб, одне з багатьох див створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію.
Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде та історія свята, на жаль, має трагічний початок.
21 лютого 1952 року у Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.
Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів чоловік.
Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!
ТУЛУКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ
З Днем рідної мови! Нехай вона буде для всіх нас оберегом!
ХЛІБИЧИНСЬКА ГІМНАЗІЯ
Мій край чудовий - Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов'я.
21 лютого - День рідної мови.
Історія виникнення свята та виразне читання віршів (8 клас)
Вчитель української мови та літератури Інна Василівна Ключук