ЛИСТОПАДОВИЙ ЧИН. ПОДІЇ, ЩО ЗМІНИЛИ ХІД ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
104 роки тому на теренах етнічних українських земель постала держава — Західно-Українська Народна Республіка. Уночі проти 1 листопада 1918 р. українські військові частини взяли під свій контроль усі головні пункти Львова. Над ратушею був піднятий синьо-жовтий національний прапор. 1 листопада Українська Національна Рада взяла владу в свої руки в Станіславі, Раві-Руській, Коломиї та інших містах Східної Галичини. Того ж дня австрійська влада у Львові погодилися на передачу влади Українській Національній Раді. Подальшому піднесенню її авторитету сприяли обіцянки демократичних прав і свобод, аграрної реформи в інтересах селян, введення 8-годинного робочого дня.
Але події 1 листопада 1918 р. значно загострили українсько-польські відносини, вони стали початком українсько-польського збройного протистояння, що переросло у масштабну війну.
11 листопада 1918 p. у Львові Українською Національною Радою був створений виконавчий орган влади (уряд) — Державний секретаріат. Його головою став К. Левицький, членами — В. Панейко, Л. Цегельський, Д. Виговський, С. Голубович та ін.
13 листопада Українською Національною Радою був затверджений тимчасовий Основний Закон, відповідно до якого за створеною Українською державою закріплювалася назва Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), визначалися її кордони, герб і прапор. Президентом ЗУНР було обрано Є. Петрушевича, главою уряду — Державного секретаріату — залишився К. Левицький. ЗУНР займала територію 70 тис. км кв., її населення (6 млн) на 71% було українським.
РУДНИКІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
У листопадові дні 1918 року на території Галичини, Буковини та Закарпаття – українських територіях, що на початку ХХ ст. входили до складу Австро-Угорської імперії, утворилася молода незалежна держава – Західноукраїнська Народна Республіка. Після довгих років неволі та безправ’я, населення цих теренів багатоголосно засвідчило своє історичне право на власну державність, повноправне господарювання на своїй споконвічній землі.
Західно-Українська народна республіка проіснувала недовго: з листопада 1918 року до липня 1919 року. Цей короткий відрізок часу насичений змістом і подіями Великого Зриву народу за свою свободу. Герої не вмирають. Вони живуть у пам’яті й справах наступних поколінь. Сьогодні нам небайдужа пам’ять про полеглих героїв, творців нашої історії. Сьогодні учні ліцею разом з бібліотекарем пригадали пам’ятні і такі дорогі для нас події.Повертаємося і згадуємо не лише для того, щоб віддати шану, а передусім здобути від них те невичерпне джерело сили, знання та досвіду, які так потрібні у наш нелегкий час.
БАЛИНЦІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ІМЕНІ ЯРОСЛАВА БАРНИЧА
01 листопада у Балинцівському ліцеї імені Ярослава Барнича було проведено тематичну лінійку до відзначення 104 річниці з дня проголошення ЗУНР. Саме цього дня 1918 року у Львові почалось Листопадове повстання, що зумовило створення ЗУНР. Доля ЗУНР - це коротка мить в історії, бо проіснувала ця держава лише вісім місяців. Однак, утворення ЗУНР — це яскравий приклад єдності та соборності, це великий крок до здобуття волі та незалежності України!
Шануймо нашу історію! Бережемо пам'ять про Героїв!
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
… творячи свою національну державу, мусимо правильно розуміти сучасне, а це не можливо без знання своєї минувщини”. (І. Ворончук)
Здобувачі освіти нашого ліцею мають можливість активно відвідувати музей Історії села. Також у шкільній бібліотеці діють виставки літератури про значущі події в історії держави.