80 - РІЧЧЮ СТВОРЕННЯ УПА ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ...
Історії ж бо пишуть на столі, ми ж пишем кров'ю на своїй землі…
(Ліна Костенко).
Офіційною датою згідно позиції ОУН (б) створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року, хоча деякі історики вважають цю дату умовно пропагандистською та переносять період заснування приблизно на пів року вперед. У травні 1943 року загони ОУН(б) почали офіційно іменуватися «Українською повстанською армією». Ряди УПА поповнювалася за рахунок добровольців з числа ідейних націоналістів, перебіжчиків з допоміжної поліції, дезертирів з Червоної Армії.
Своїм головним завданням УПА декларувала підготовку потужного повстання, яке мало розпочатися в сприятливий для того часу момент, коли СРСР і Німеччина виснажать один одного в кровопролитній війні, а потім створення самостійної єдиної української держави, що мала включати в себе всі етнічні українські землі. Крім українців, яких була переважна більшість, в складі УПА воювали євреї, росіяни та бійці інших національностей.
З самого початку свого існування УПА воювала на три фронти: з військами Третього Рейху та його союзниками, польським Рухом опору (Армією Крайовою, Армією Людовою) та радянськими партизанами. З поверненням радянського режиму на західноукраїнські землі, УПА ще кілька років змогла чинити активний спротив каральним загонам НКВС. УПА діяла до 1954 року, коли активні її дії припинилися. Окремі осередки спротиву продовжувались впродовж 1950-х — 1960-х років. З травня по листопад 1943 року Головним Командиром УПА був Дмитро Клячківський, з 1944 по 1950 рік — генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рік — Василь Кук.
Ставлення до УПА в українському суспільстві протягом років після відновлення незалежності 1991 року коливається між позитивним («борці за незалежність») і протилежним («німецькі колаборанти»): сама оцінка часто спирається на пропагандистські штампи обох сторін. З 2015 року вояки УПА мають встановлений Верховною Радою статус борців за незалежність України у ХХ столітті. Боротьба Української повстанської армії — складова Українського визвольного руху 1920—1950 років. У грудні 2018 року прийнято закон, що надає солдатам УПА статус учасників бойових дій, яким покладено додатковий соціальний захист, в тому числі пільги на оплату комунальних послуг і проїзд у громадському транспорті, а також медичне обслуговування і забезпечення медикаментами.
БАЛИНЦІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ІМЕНІ ЯРОСЛАВА БАРНИЧА
80 років створення УПА!
Виховний захід, присвячений Покрові Пресвятої Богородиці, 80-ій річниці УПА, Дню захисників та захисниць України.
10-11 клас.
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
В християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, українці відзначають День захисників і захисниць України, День козацтва та День створення Української Повстанської Армії.
Вітаємо Вас, дорогі наші воїни! Дякуємо від щирого серця! Низький уклін за Вашу складну та важливу роботу!
Слава Україні! Героям Слава!
ОЛЕШКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ
З ПОКРОВОМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ, З ДНЕМ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА, 80 років УПА, а також З ДНЕМ ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ!
Нехай Мати Божа накриє Своїм омофором кожного, хто зараз жертвує своїм життям заради щасливого життя усіх українців!
Хай милосердний Господь благословить, захистить і спрямує мир на нашу землю!
Амінь!